През последните няколко десетилетия потребителите стават по-любопитни относно консумацията на енергия и последиците за изменението на климата, причинени от всеки човек. Покрай новините за възможните негативни ефекти от консумацията на енергия на Биткойн мнозина са загрижени и критикуват прекомерното използване на енергия. Доклад установява, че за всяка транзакция с Биткойн са необходими 1173 KW часа електричество, което може да „захрани типичния американски дом за шест седмици“. Друг доклад изчислява, че енергията, необходима за Биткойн годишно, е повече от годишното потребление на енергия във Финландия - страна с население от 5,5 милиона души.
Новината предизвика коментари на всички нива – от технологични предприемачи през екологични активисти до политически лидери. През май 2021 г. главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск заявява, че Tesla вече няма да приема криптовалутата като плащане поради загрижеността си относно нейния отпечатък върху околната среда. Въпреки че много от тези хора осъждат този проблем и продължават напред, някои предлагат решения: как да направим Биткойн по-енергийно ефективен? Други просто заемат отбранителна позиция, като заявяват, че проблемът с енергията на Биткойн може да е преувеличен.
В момента миньорите силно разчитат на възобновяемите енергийни източници, като прогнозите предвиждат, че използването на възобновяема енергия от Биткойн може да обхване някъде между 40-75%. Критиците обаче твърдят, че по-голямата употреба на възобновяема енергия за Биткойн ще попречи на захранването от слънчеви източници на други сектори и индустрии, като болници, заводи или домове. Общността за копаене на Биткойн заявява, че увеличаването на добива може да помогне за изграждането на нови слънчеви и вятърни паркове в бъдеще.
Освен това някои защитници на Биткойн твърдят, че златото и банковият сектор поотделно консумират два пъти повече енергия от Биткойн, което прави критиката за потреблението на енергия от Биткойн неадекватна. Освен това консумацията на енергия за Биткойн може лесно да бъде проследена, което не може да се каже за другите два сектора. Защитниците на Биткойн отбелязват също, че сложният процес на валидиране създава по-сигурна система за транзакции, която оправдава използването на енергия.
Друг момент, който привържениците на Биткойн отбелязват, е, че потреблението на енергия, необходимо за Биткойн, включва всичко – то обхваща процеса на създаване, обезпечаване, използване и транспортиране на Биткойн. Докато при други финансови сектори това не е така. Например, при изчисляване на въглеродния отпечатък на дадена система за обработка на плащания, като например Visa, не може да се изчисли енергията, необходима за отпечатване на пари или захранване на банкомати или смартфони, банкови клонове, превозни средства за сигурност, наред с други компоненти във веригата за обработка на плащания и банкови доставки.
Какво точно правят правителствата и организациите с нестопанска цел, за да намалят потреблението на електроенергия от Биткойн? По-рано тази година в САЩ се проведе изслушване в Конгреса по темата, на което политици и технологични фигури обсъдиха бъдещето на копаенето на криптовалута в САЩ, като по-специално подчертаха опасенията си относно потреблението на изкопаеми горива. Лидерите обсъдиха също така текущия дебат около тенденцията за използване на въглища за криптовалута (coal-to-crypto), особено по отношение на броя на въглищните централи в Ню Йорк и Пенсилвания, които са в процес на преустройство във ферми за копаене.
Освен изслушванията в Конгреса има крипто инициативи на частния сектор, посветени на решаването на екологични проблеми, като Крипто климатично споразумение (Crypto Climate Accord) и Съвет за копаене на биткойни (Bitcoin Mining Council). Всъщност Крипто климатичното споразумение предлага план за премахване на всички емисии на парникови газове до 2040 г. И поради иновативния потенциал на Биткойн е разумно да се вярва, че подобни грандиозни планове могат да бъдат постигнати.