Отказ от отговорност: Тази страница може да съдържа партньорски връзки. CoinMarketCap може да бъде компенсиран, ако посетите партньорски връзки и предприемете определени действия, като например регистрация и транзакция с тези партньорски платформи. Моля, вижте Разкриване на информация за партньор.
Новини за Stellar
За Stellar
Какво е Stellar (XLM)?
Казано по-просто, Stellar е отворена мрежа, която позволява парите да се местят и съхраняват. Когато е пуснат през юли 2014 г., една от целите му е повишаване на финансовото приобщаване чрез достигане до хората без банкови услуги в света, но скоро след това приоритетите му се изместват към подпомагане на финансовите фирми да се свързват помежду си чрез блокчейн технология.
Нативният токен на мрежата, lumen, служи като мост, който прави трансграничната търговия с активи по-евтина. Всичко това има за цел да предизвика съществуващите доставчици на плащания, които често начисляват високи такси за подобна услуга.
Ако всичко това звучи познато, си струва да се отбележи, че Stellar първоначално е базиран на протокола Ripple Labs. Блокчейнът е създаден в резултат на хард форк и впоследствие кодът е пренаписан.
Кои са основателите на Stellar?
Джед Маккейлъб основава Stellar с адвоката Джойс Ким, след като напуска Ripple през 2013 г. поради несъгласия относно бъдещата посока на компанията.
Обяснявайки логиката на Stellar през септември 2020 г., Маккейлъб казва на CoinMarketCap: „Целият оригинален замисъл на Stellar е, че можете да имате фиатни валути и други видове форми на стойност, работещи паралелно една с друга и с крипто активи. Това е изключително важно, за да накараме тези неща да бъдат масови.“
Целта на Маккейлъб е да гарантира, че Stellar може да даде на хората начин да превърнат фиатната си валута в криптовалута и да премахне напрежението, което хората обикновено изпитват, когато изпращат пари по целия свят.
В момента той е главен технически директор на Stellar, както и съосновател на Stellar Development Foundation. Тази организация с нестопанска цел има за цел да „отключи икономическия потенциал на света, като направи парите по-плавни, пазарите — по-отворени и хората — по-овластени“.
Какво прави Stellar уникален?
Таксите са пречка за мнозина. Високите разходи при извършване на трансгранични плащания обаче не са изключителни само за базирани на фиат решения за плащания, като PayPal — известно е също, че транзакционните такси са много високи на блокчейните на Биткойн и Етериум поради претоварване.
Stellar е уникален, защото всяка транзакция струва само 0,00001 XLM. Като се има предвид как една единица от тази криптовалута струва само няколко цента към момента на писане, това помага да се гарантира, че потребителите запазват повече от парите си.
Малко блокчейн проекти са успели да осигурят партньорства с големи технологични компании и финтех фирми. Преди няколко години Stellar и IBM се обединяват, за да стартират World Wire — проект, който позволява на големи финансови институции да подават транзакции към мрежата на Stellar и да извършват транзакции, използвайки мостови активи, като стейбълкойни.
Въпреки че други блокчейни имат обществени фондове, което означава, че могат да се дават безвъзмездни средства за проекти, които подпомагат развитието на екосистемата, Stellar позволява на своите потребители да гласуват за това кои начинания трябва да получат тази подкрепа.
Колко монети Stellar (XLM) има в обращение?
Общо 100 милиарда XLM са издадени, когато мрежата Stellar стартира през 2015 г., но нещата се променят след датата на пускане. В момента общото предлагане възлиза на 50 милиарда XLM, а циркулиращото предлагане е 20,7 милиарда.
През 2019 г. Stellar Development Foundation обявява, че изгаря повече от половината от предлагането на криптовалута. Това означава, че сега контролира приблизително 30 милиарда XLM. Докато част от този капитал е предназначен за маркетинг и подпомагане на развитието на организацията, около една трета е запазена за правене на инвестиции в други блокчейн начинания.
Обяснявайки защо предприема този драстичен ход и обещавайки да не изгаря повече XLM в бъдеще, фондацията обяснява: „SDF може да бъде по-икономичен и да върши работата, за която е създаден, използвайки по-малко lumen… Тези 55,5 милиарда lumen нямаше да увеличат приемането на Stellar.“
Как е защитена мрежата Stellar?
Тази мрежа е защитена с помощта на Stellar Consensus Protocol, който е описан като притежаващ четири основни свойства: „Децентрализиран контрол, ниска латентност, гъвкаво доверие и асимптотична сигурност.“
Чрез SCP всеки може да се присъедини към процеса на постигане на консенсус и нито един субект не може да се окаже с по-голямата част от властта за вземане на решения. Транзакциите се потвърждават евтино и в рамките на няколко секунди и са налице предпазни мерки, ако лоши участници се опитат да се присъединят към мрежата.
Цената на Stellarна живо днес е BGN0.168606 BGN с 24-часов обем на търговия от BGN87,408,848 BGN. Ние актуализираме нашата цена на XLM в BGN в реално време. Stellar е намалял с 0.50 % през последните 24 часа. Текущото класиране на CoinMarketCap е #27, с актуална пазарна капитализация от BGN4,967,105,356 BGN. Има циркулиращо предлагане от 29,459,794,641 XLM монети и макс. предлагане от 50,001,806,812 XLM монети.
Най-добрите борси за търговия с Stellar в момента са Binance, Bybit, BYDFi, OKX, и . Можете да намерите други, изброени на нашата .